Tekuté mýdlo

Postup výroby tekutého mýdla

Mýdla jsou sodné, draselné nebo amonné soli mastných kyselin.

Na výrobu klasických tuhých mýdel se používají např. živočišné tuky, rostlinné oleje-kokosový, palmový, olivový, ricínový, hovězí lůj, tuk z kostí, dále pak hydroxidy, uhličitany. Princip výroby je založený na chemické reakci, která se nazývá zmýdelňování.

Základem tekutých mýdel jsou čistící a pěnící tenzidy, zejména základní anionaktivní a jemné amfotermní a neiongenní tenzidy, dále pak různé přísady jako sulfojantarany, stabilizátory pěny, vonné a perletizující složky, rostlinné extrakty (bříza, kopřiva), vitamíny, kolagen, elastin atd. Vyrábí se mísením jednotlivých ingrediencí v určitém pořadí za stálého míchání.

Domácí tekuté mýdlo je přírodní a vyrobené přesně podle vašich potřeb. Postup je od tuhého mýdla trochu odlišný a nemusí se hned napoprvé podařit:-). Trvalo mi asi půl roku, než jsem na dobře popsaný a vysvětlený postup narazila a dokonce se mi hned napoprvé mýdlo povedlo.

Takže rozdíl mezi výrobou pevného mýdla a tekutého mýdla je, že budete potřebovat místo hydroxidu sodného hydroxid DRASELNÝ (KOH). Při práci s hydroxidem draselným si musíte dávat stejný pozor, jako při práci s hydroxidem sodným. Je to žíravina, vždy používejte ochranné rukavice, oděv a brýle a pracujte v dobře větrané místnosti, abyste nevdechovali výpary.

Základní složky pro výrobu tekutého mýdla tedy jsou:

Hydroxid draselný

Tuky a oleje

Destilovaná voda

Z jednoho základu tekutého mýdla můžete vytvořit celou škálu produktů. Mýdlo na ruce, jar na nádobí, tekuté mýdlo na praní, šampon, sprchový gel, pěnu do koupele a další co vás napadne. Tuky na výrobu tekutého mýdla jsou stejně, jako u tuhých mýdel rozděleny do dvou skupin a to měkké a tvrdé. Nejčastěji používaný tvrdý olej v tekutých mýdlech je kokosový olej, mýdla s vysokým obsahem tohoto oleje jsou vhodná zejména tam, kde je tvrdá voda. Tekutá mýdla mohou být jednodruhová (např. jen z kokosového oleje nebo Kastilské z olivového oleje).

Výroba tekutého mýdla se dělí na tři části:

Výroba pasty

Ředění pasty na tekuté mýdlo

Neutralizování tekutého mýdla a přidání barvy, vůně a pěstících složek

Nejprve si vytvoříte pastu, kterou můžete uchovávat v chladničce a ředit podle vaší potřeby. Aby bylo tekuté mýdlo čiré, musí být všechny mastné kyseliny neutralizovány hydroxidem draselným. Případné zbytky mastných kyselin mají za následek zakalené mýdlo. Většinou se doporučuje až 10% přebytku louhu v mýdle což má hodnotu PH asi 10, ale prý je lepší přebytek louhu 5% což je PH po zředění ve výsledku 7,5 až 8. Recepty, které zde uvádím, mají přebytek louhu v mýdle 5%

Kastilské tekuté mýdlo - toto mýdlo je díky svým jemným čistícím a hydratačním účinkům ideální jako šampon nebo mýdlo pro děti, osoby s citlivou pokožkou nebo jako šampon pro psy.

1400 g olivového oleje

280 g hydroxidu draselného (KOH)

850 g destilované vody (můžete použít i měkkou vodu)

Hydratační tekuté mýdlo - toto mýdlo má krásnou stabilní pěnu, takže se hodí jako pěna do koupele, mýdlo na ruce nebo jar na nádobí

1000 g kokosového oleje

320 g ricinového oleje

100 g palmového oleje

360 g hydroxidu draselného

1100 g destilované vody

Kokosové tekuté mýdlo (0% přebytku louhu) - tohle mýdlo se může použít ke smíchání s jinými tekutými mýdly, na šampony, jar na nádobí, tekuté mýdlo na praní. Já ho používám na čištění kožené sedačky (neznám nic lepšího).

1000 g kokosového oleje

285,56 g hydroxidu draselného

800 g destilované vody

Výroba pasty

Z pomůcek budete potřebovat dvojitý kotel (vodní lázeň nebo kdo máte, tak pomalý hrnec), tyčový mixer (a šťouchadlo na brambory), metličku, teploměr.

Pasta se pomalu vaří nejméně tři hodiny, takže si na to udělejte čas. Vyberte si podle svého uvážení jeden z receptů a připravte si suroviny.

Odvažte si oleje a zahřívejte na 70°C, potom si odvažte zvlášť hydroxid draselný a destilovanou vodu. Pomalu nasypte hydroxid draselný do vody a nechte vychladnout na asi 60°C. Sundejte olej ze sporáku, ale nevypínejte ho, protože budete i při míchání stále udržovat teplotu na 70°C. Za stálého míchání metličkou vlijte do oleje louh. Pokračujte v míchání tyčovým mixérem a hlídejte si teplotu. Doporučuji silnější tyčový mixér, aby něco vydržel. Na konci míchání jsem použila šťouchadlo na brambory, protože mi to mixér už nedal:-) Směs bude mít různé fáze houstnutí. Nejdřív bude asi jako karamel, podle druhu použitého oleje může být lepkavá a mích

at můžete od 5 minut po dvě až tři hodiny (olivový olej). Jakmile dosáhnete hustoty husté bramborové kaše, dejte směs zpátky do vodní lázně, přikryjte poklicí a voda pod pastou musí stále mírně vařit. Prvních 30 minut asi po 5 - 10 minutách vaření kontrolujte, jestli se neodděluje olej na dně nádoby, když tak musíte pastu znovu pořádně promíchat. Směs vaříme nejméně tři hodiny. Během této doby se pasta stane hezky průsvitná (vypadá jak vazelína). Po třech hodinách vypněte sporák a nechte pastu stát přes noc ve vodní lázni. Po uvaření si mýdlo otestujte rozpuštěním 30 g pasty v 60 g destilované vody. Jakmile se vzorek ochladí, měl by zůstat čirý. Pokud má mléčný vzhled, tak to znamená, že ještě obsahuje volné mastné kyseliny. V tom případě musíte vrátit pastu na sporák a dál vařit 30 - 60 minut. Znovu otestujte, a když tak pokračujte ve vaření, dokud nebude vzorek čirý. Pastu můžete použít hned, nebo ji můžete v uzavíratelném sáčku uložit v lednici, kde vydrží i rok.

Druhá část - ředění pasty na tekuté mýdlo

Množství vody potřebné k naředění mýdla:

kastilské mýdlo - 3 díly vody na 1 díl pasty

hydratační mýdlo - 1 díl vody na 1 díl pasty

kokosové mýdlo - 1díl vody na 1 díl pasty

Vodítko pro stanovení sazeb na ředění tekutého mýdla je množství aktivních látek ve směsi.Tyto aktivní látky jsou všechny složky s výjimkou vody použité v receptu.

1. Určete hmotnost aktivních látek v receptu

2. Určete celkovou váhu receptu

3. Zvažte pastu (zvažte si na začátku prázdnou nádobu a po uvaření zvažte i s pastou a nádobu odečtěte)

Příklad - Kastilské mýdlo by mělo mít 20% aktivních látek

V receptu bylo použito 1400 g olivového oleje a 280 g hydroxidu draselného = 1680 g aktivních látek1680 /0,20 = 8400 g hotového výrobku

Celkem pasta po vaření 1680 g + 425 g vody (po vaření se přibližně polovina vody odpařila) = 2105 g pasty

Množství vody, které se přidá 8400 - 2105 = 6295 g nebo 75%

Takže na 1000 g dávky ve výši 20% aktivních látek se použije 25% pasty a 75% vody

Teď máte tedy základ tekutého mýdla a dále ho můžete upravovat dle použití. Upravíte si PH, přidáte barvu, vůni. PH snížíte 20% roztokem kyseliny citronové (1 díl kyseliny na 4 díly vody). Přidávejte ho po kapkách a chvíli počkejte, pak změřte PH a stále opakujte, dokud není PH kolem 8. U těchto receptů jsem PH nesnižovala, ale raději si ho kontrolujte. Potom přidejte vůni a barvu, můžete přidat pěstící oleje, ale pozor oleje vám mohou mýdlo zakalit (přidávejte tak 0,5 - 1%). Všeho dávejte radši méně a postupně přidávejte. Zakalené mýdlo nevadí, je to jen estetická záležitost. Zakalené mýdlo můžete smíchat s perletí nebo kondicionérem.

Nebojte se toho, může se stát, že budete vařit i přes 4 hodiny. Kastilské mýdlo se dlouho mixuje, mně to trvalo 4 hodiny. Také se vám může stát, že vám pasta nabobtná a udělá hrnečku vař, když se to stane, tak se má mýdlo ochlazovat ve studené vodní lázni a míchat. Všechno je to ze začátku pokus omyl, ať najdete sebelépe napsaný recept nebo postup, vždycky je to poprvé tápání ve tmě a musíte trochu zaimprovizovat. Pokud se vám vaření tekutého mýdla zalíbí, opět jako u tuhého si můžete vymýšlet vlastní recepty a použít www.soapcalc.net. Takže držím palce s vařením!:-)

Máte dotaz, nápad nebo recept? Napište :-)

Kontakt zde

© 2017 DIY projekty. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky