Sůl z mrtvého moře

Mrtvé moře je bezodtoké slané jezero, které se rozkládá mezi Izraelem na západě a Jordánskem na východě. Nachází se 420 metrů pod hladinou světového oceánu a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu a nejníže položeným slaným jezerem na světě. Dosahuje maximální hloubky 380 metrů a je tak nejhlubším hypersalinitním jezerem na světě. Jeho salinita dosahuje 33,7 %, čímž se řadí mezi nejslanější jezera na světě.

Pro srovnání: Podíl soli v některých mořích:

  • Mrtvé moře - 330 g/l
  • Rudé moře - 42 g/l
  • Středozemní moře - 38 g/l
  • Černé moře - 19 g/l
  • Baltské moře - 4 g/l

Vlastnosti vody:

Horké klima způsobuje velmi vysokou mineralizaci vody. Slanost dosahuje 30 až 35 %(v závislosti na hloubce a teplotě) - v porovnání s mořskou vodou, která obsahuje v průměru 10× méně solí (3,5 %). Převládají chlorid hořečnatý (52 %), chlorid sodný (30 %), chlorid draselný a bromid hořečnatý. Díky tomu sůl z Mrtvého moře dezinfikuje a vyživuje pokožku, udržuje její optimální vlhkost, omezuje praskání jemných cévek, má posilující účinky na buňky kůže, pomáhá hojit kožní nemoci a poranění, uvolňuje svalové napětí, aktivuje oběhový systém, zmírňuje revmatické projevy a metabolické poruchy, respirační onemocnění. Obsah jódu působí blahodárně při snížené funkci štítné žlázy. Mrtvé moře není rozhodně "mrtvé", naopak, je životodárným zdrojem, který vrací zdraví a krásu. 

Důsledkem vysokého podílu solí je vyšší hustota vody Mrtvého moře, a tedy vyšší vztlaková síla působící na plovoucí předměty. Pro udržení se nad hladinou proto není potřeba plavat - stačí do vody usednout a nechat se nadnášet.

© 2017 DIY projekty. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky